De bouw is de minst veilige sector om in te werken in Nederland. Jaarlijks gebeuren er duizenden kleinere en grotere ongevallen. Het is dus niet voor niets dat veilig werken een steeds belangrijker thema wordt.

Het aantal ongevallen moet omlaag. BAM, Nederlands grootste bouwonderneming, neemt het initiatief. Samen met DNV investeert BAM in SAS, Safety Awareness Subcontractors, een meetinstrument gericht op de beleving van veilig werken. Een gesprek met de opdrachtgever, Cees van Bohemen, hoofd afdeling KAM van BAM Utiliteitsbouw.
Van Bohemen: ,,Het is al sinds tientallen jaren dat BAM werk maakt van veiligheid. Het aantal ongevallen onder BAM medewerkers daalt gestaag. Wat echter minder daalt, is het aantal ongevallen onder medewerkers van onderaannemers. Dat zette ons aan het denken, niet in de richting van de techniek, de omgeving en instrumenten. Die aspecten hebben we redelijk onder controle. Wat wel? Gekozen is om onze focus meer te richten op de beleving van veilig werken!
Hoe ervaart de medewerker het concept veiligheid? Hoe kunnen we de attitude en houding beïnvloeden waardoor het gedrag verandert?
Van Bohemen: ,,Samen met de bouwplaatsleiding en onderaannemers hebben we op enkele projecten gesprekken gevoerd en de situatie in kaart gebracht. Centraal stond de vraag: Hoe komt het dat bij de onderaannemers het veiligheidsbesef minder groeit dan bij onze eigen mensen? BAM Utiliteitsbouw heeft samen met BAM Woningbouw, Aboma en Keboma en het opleidingsinstituut Bouwradius zes thema’s geformuleerd. Deze omvatten tezamen alle aspecten van veilig werken in de bouw, van de aanvang van het werk tot het achterlaten van de bouwplaats, van het inkoopproces tot de betrokkenheid van management, van instructie door middel van kaarten met afbeeldingen en symbolen tot de introductiefilm in vijf talen. Safety Awareness Subcontractors (SAS) is het meetinstrument dat hierbij is ontworpen. SAS meet het veiligheidsbesef op elke willekeurige situatie, elk willekeurig moment en niveau.
Pilot
Inmiddels zijn door DNV-auditor Michael van Alphen meerdere SAS-audits doorlopen. De bevindingen zijn hoopgevend. Op dit moment worden de vragen verder verfijnd en wordt de beoordeling aangescherpt. We streven ernaar dat de vragen niet alleen een score opleveren, maar ook de persoon in kwestie prikkelen om na te denken over veiligheid.’’
Het is nog te vroeg om verwachtingen uit te spreken, vindt Cees van Bohemen. ,,De hoop dat het instrument ook door andere organisaties gebruikt gaat worden, heb ik wel. Het is voor de mensen van de onderaannemer immers verwarrend om met verschillende maten gemeten te worden. De branche zou erbij gebaat zijn als SAS een breed ingezet instrument wordt. Bouwend Nederland, de overkoepelende branche-organisatie onderschrijft dat. Ik heb goede hoop; “ de reacties tijdens de Week van de Bouw in oktober waren zeer bemoedigend!’’
Bron: Forum #2 2007
Datum: woensdag 2 juli 2008
